Adalet saraylardadır, insan hakkı sokaklarda.

Uzun zamandır işi verenlerden çekiyoruz. Halada çekmeye devam ediyoruz. İşçinin hakkını ödeyemeyen, haksızlık eden çok. Herkes ucuza iş yaptırma derdinde. Fakat bu işçilerin ve emekçilerimizin hakkını nasıl öderiz diye iş verenler düşünmüyorlar.

Her gün milyonlarca insanımız ve emekçimiz, iş verenlerin sömürülerine maaruz kalıyor. Bir çoğu kendini ifade edemiyor bile. Bizimkisi de bu şekilde bir mücadele, hak ve hukuk mücadelesi.

Yıllarca işini gücünü yaptığımız insanlar, ne yazık ki; hak nedir, hukuk nedir bilmiyor. Çoğu nerde bir enayi var, nasıl yontarız da kesemizi doldururuz, derdinde. Fakat haklı değiller. Çünkü insanı çalıştırıyor ve emeğinin karşılığını veremiyorsan, insan gitmekte özgürdür. Bu özgürlüğünü kısıtlamak ve zorla iş yaptırmaya devam etmek bir suçtur. Hakkımızı ararken, dikkat etmemiz gereken bazı hususları sizinle paylaşacağım.

  • Öncelikle hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız, güzellikle bunu karşı tarafa iletin ve istifanızı verin.
  • Çalıştığınız sürede yaptığınız ve görüştüğünüz tüm metinleri, ileride bir tehdit ve hakaret olabileceği için saklayın.
  • Mümkün mertebe insanlarla iletişim kurmaya çalışın ve düzgünce davranın, eğer karşı taraf size adil davranmıyorsa; yasal süreci deneyin. Memnun kalacaksınız.
  • Hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız ilgili iş mahkemelerine ve adliyelere bir dilekçe ile başvurun.
  • En önemlisi sabırlı olun. Çünkü sabırsız her davranışınız, size karşı kullanılabilir.
  • Bir anlaşmazsızlık durumunda karşı tarafla iletişimi kesin. Lakin iletişimi kesmenize rağmen tehdit edilirseniz, savcılığa müracat edebilirsiniz.

Her zaman bir işçi olarak, sorumluluğunuzu bilin. İşinizi teslim edin. Unutmayın ki; size yapılan her haksız ve adaletsiz davranışın karşısında bir adalet sarayı vardır, koruyacak sendika ve kurumlar vardır.

Sağlığınızı ve hayatınızı tehditlerden, sorumsuz insanların hasetinden koruyun. Sağlık ve hayat en önemli bir parçanızdır. Başarmak için azim ve hakikatinizi eksik etmeyin.

Bu gün size yapılan, yarın başkasına yapılabilir. Bunlar için önleminizi alın. Adaleti saraylarda arayın, insan hakkı sokakta her dahim bizimledir. Saraylar her zaman haklıyı ve haksızı ayıracak durumdadır. Sokakta ise sadece birer insanız, çalışanız. Hakkımıza ve hukukumuza sahip çıkalım.

Sevgiler ve saygılarla.

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: