Serserilerden korunma rehberi

Serserilik nerden çıktı önce onun hakkında bir biraz bahsedelim. Serserilik 60’lı yıllarda ABD’de sokakta başlayan bir eylemdir. ABD’de bir dönem muhazafakarlıkların artması ile buna karşıt “Punk” değimi ile bir grup bu işin önderliğini üstlendi. Beatles ve Rolling Stones gibi takımlar daha sonra müzik alanında başarılı oldular. Gençler bu dönemlerde kendilerini ifade etmekte zorlandığı için böyle bir akım başlatmışlardır. Bu akıma göre isyankar, toplumun norm ve değerlerine karşı durarak bu eylemler başlamıştır.

Günümüzde ise bir sürü genç işi gücü olmadığı için, bilmedikleri bu eyleme ayak uydurmuş ve kendilerini sokaklara ait görmüşlerdir.

Özellikleri

 1. Tuhaf giyim şekilleri
 2. Sürekli sokakta ona buna laf atma ve millete güç gösterisinde bulunma
 3. Garip müzikler dinlemek; bazen arabesk tarzında müzikler, bazende pop müziği vs dinlemek
 4. Her şeyi alaya almak ve ciddiyetsizce bilmedikleri her konuda bile dalga geçebilirler
 5. Sosyal medyada her gördükleri insana yürüme (onu etkileme) özellikleri vardır
 6. Genellikle sosyal çevreleride kendileri gibi gruplardan oluştuğu için kendileri dışındaki düşünceleri sevmezler
 7. Futbol, Siyaset, Para ve Kız dışında konuşulacak pek bir şey bulamazlar. Buldukları konularda genelde kendi erişemedikleri konulardır.
 8. Sürekli çevreye karşı alaycı ve agresiftirler. Bu özelliklerinden dolayı sevilmezler.
 9. Para kazandıklarında genelde olmadık şeylere para harcarlar, araba en büyük hobileridir. Özellikle eski tip bir şahinle bir grup yanınıza yaklaşırsa aman diyim uzak durun.
 10. Genelde hayatta bir amaçları olmadıklarından, tuhaf tuhaf işlerde çalışırlar. Ticaretden başka bir şeyden anlamazlar.
 11. İşi olmayanlar genellikle ailelerinin verdikleri üç-beş kuruşla yaşarlar.
 12. Herkezi ezik gibi görürler ama asıl kendi ezikliklerinin farkında değillerdir.
 13. Ne yaparlarsa yapsınlar poh pohlanmayı ve övülmeyi çok severler. Hatta kendi aralarında da sürekli bir birlerini gazlayıp, sonucunda kendilerini polisin karşısında bulurlar.
 14. Alkol, uyuşturucu, sigara ve bu tip maddelerin kaynaklarını iyi bilirler. Bu tip ortamlarda raslamanız olasıdır.
 15. Genelde bilinçleri dış dünyaya ve yeniliklere kapalıdır.

Bu tiplerden nasıl korunuruz?

Öncelikle çevrenizde bu tip insanlar varsa hemen uzaklaşmaya ve daha kültürle, bilimle uğraşan insanların yanına gitmeye gayret edin. Sosyal aktivitelerinizi değiştirin. Farklı alanlarda kendinize aktiviteler ve işler bulun. Çevrenizde yukarda özellikleri gördüklerinizden kurtarmaya çalıştıklarınızı kurtarın. Kalanları zaten iflah olmazlar. Sosyal profillerinizde mesajlarını gördüğünüzde; engelleyin ve silin. Bu tip insanlar internet ve sosyal medyada çok tehlike yaratırlar. O yüzden arkadaş listenizde bir serseri varsa hemen engelleyin ve silin. Size selam verdiklerinde, konuşmanız bile sizi kültür ve bilimden uzaklaştırır. Çevrenizdeki insanları azaltın, kendi hayatınıza vakit ayırın. Öğrenmek istedikleriniz, başarmak istediklerinize odaklanın. Başkasının başarısına odaklanarak bir yere ilerleyemezsiniz.

Kendinize yeni konuşacak konular bulun. Her gün kendinizi geliştirin ve kitap okuyun. Bilinçsiz ve şuursuz konuşan insanlardan uzak durun. Böylelerini gördüğünüzde genelde sizin hayatınıza karışmaya çalışacaklardır. Onlardan uzak durun. Çünkü başarısızlık ve sorunları yüzünden boğulabilirsiniz. Bu tip insanlar aşırı negatif ve her şeyi eleştiren tipte insanlardır. Başkaları ile dalga geçmeyi severler. Sizinle dalga geçen, aşşağılayan birini görürseniz; uzak durun. Herkes kendi hayatından sorumludur. Kimse başkasının hayatı ile ilgili karar alma hakkında sahip değildir.

Son söz

Bu tip insanlar çevremizde hatta dibimizde bile olmaya devam edecekler. Bunlardan tek korunma yolu; uzak durmaktır. Uzak durmazsanız sürekli onların dediklerini yaparken kendinizi bulacaksınız. Bu durumdan çıkmak için kendinizi korumalısınız. Kendi hayatınıza odaklanın ve yapmak istediklerinizle uğraşın. Başarı sizin elinizde olacaktır.

Sağlıklı ve serserilikten uzak günler dileklerimle.

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: