Toxic People

Zehirli insanlardan uzak durma sanatı

Şimdi yapmasanız bile, hayatınızın bir noktasında bu tanıma uyan biriyle karşılaşmanız kaçınılmazdır. Böyle bir bireyle uğraşmak, en azından söylemek gerekirse, zor ve yorucu olabilir. Aslında, kendiniz hakkında bildiklerinize meydan okuyabilir ve sizi sınırlara zorlayabilir.

  1. Toksik insanlar manipülatiftir. Onların işleyiş tarzı, insanlara istediklerini yapmalarını sağlamaktır. Hepsi onlarla ilgili. Hedefleri ne olursa olsun başarmak için diğer insanları kullanırlar. Ne istediğini unut; bu bir ilişkideki eşitlikle ilgili değil – ondan çok uzak.
  2. Yargılayıcıdırlar. Gözlerinizi ve kulaklarınızı eleştirilere açık tutun – kendiniz, yaptıklarınız ve yapmadıklarınız hakkında. Bu asla onlarla ilgili değildir ve eğer onlara hizmet ederse yalan söylerler. Kendi duygularının sorumluluğunu almazlar. Aksine, onların duyguları size yansıtılır. Bunu onlara göstermeye çalışırsanız, muhtemelen bakış açılarını şiddetle savunacaklar ve yaptıkları neredeyse hiçbir şey için sorumluluk almayacaklardır.
  3. Özür dilemezler. Herhangi bir sebep görmezler, çünkü işler her zaman başkasının hatasıdır. Pek çok durumda, ilişkileri kendi amaçlarına hizmet edecek şekilde düzenlemeye çalışsalar da, “kurban” statüsünü iddia ederek sempati ve dikkat kazanmaya çalışırlar.
  4. Onlar tutarsız. Herhangi bir zamanda kiminle olduğunu bilmek zor çünkü çoğu zaman aynı kişi değiller. Neyi başarmaları gerektiğine veya ne olmasını istediklerine bağlı olarak bakış açılarını, tutumlarını ve davranışlarını değiştirebilirler. (Ve sizden bir şey istediklerinde nasıl kibar olunacağını bilirler).
  5. Kendinizi onlara kanıtlamanızı sağlarlar. Toksik insanlar, onları bir başkasına ya da istedikleri bir şeye, sizin istediğiniz bir şeye tercih etmenize neden olur. Çoğu zaman, bu, onları tatmin etmek için diğer anlamlı ilişkileri kesmenizi gerektirecek noktaya kadar tek seçeneğin kendileri olduğu bir “böl ve yönet” dinamiğine dönüşür.
  6. Kendinizi savunmanızı sağlarlar. Muhtemelen sizin bakış açınızla ilgilenmedikleri veya dostane bir sonuca varmaya çalıştıkları için belirli konularda açık sözlü olmakta zorluk çekiyorlar. Unutmayın, onlar üstün manipülatörlerdir: Taktikleri, belirsiz ve keyfi olmayı ve ayrıca tartışmanın odağını bir konuyu nasıl tartıştığınıza – tonunuz, sözleriniz vb. – yönlendirmeyi içerebilir. Çözümlere değil sorunlara odaklanırlar.
  7. Sizin için önemli olan şeyleri önemsemiyorlar, desteklemiyorlar veya ilgilenmiyorlar. Aslında başınıza gelen iyi şeyler, dikkatleri onlardan uzaklaştırır ve kendi hedeflerine odaklanmalarını engeller. Sende kusur bulan ve seni yanlış yapan insanlardan sakın. Sadakat onlara yabancıdır.

Toksik insanlar genellikle onları ve sorunlarını düzeltmenizi ister. Onlar için üzülmenizi ve başlarına gelenlerden sorumlu olmanızı istiyorlar. Yine de sorunları hiçbir zaman tam anlamıyla çözülmez, çünkü onlara bir krizde yardım ettiğinizde, kaçınılmaz olarak başka bir kriz çıkar. Gerçekten istedikleri şey, süregelen sempatiniz ve desteğiniz ve bunu elde etmek için birbiri ardına drama yaratacaklar. Onları “düzeltmek” ve “kurtarmak” hiçbir zaman işe yaramaz, özellikle de muhtemelen onlara ne olduğunu onlardan daha fazla önemsediğiniz için.

Zehirli insanlar boşalıyor; karşılaşmalar sizi duygusal olarak yok eder. Onlarla geçirilen zaman, işleriyle ilgilenmekle ilgilidir, bu da sizi sinirli ve sinirli olmasa da tatminsiz hissetmenize neden olacaktır. Verme, verme ve karşılığında hiçbir şey almama sonucunda kendinizin tükenmesine izin vermeyin. İlk başta, onlar ve kötü durumları için hissedebilirsiniz, ancak her etkileşimin negatif yüklü olduğunu gözlemlediğinizde, onlarla olan bağlantınızı sınırlamak, hatta bağları kesmek isteyebilirsiniz. Zamanınız ve enerjiniz kendi yaşamınız için çok önemlidir. Onları vermek için aşırı istekli olmayın.

Ve özellikle narsist toksik kişiden sakının. Onların çalışma şekli, bir durumun tam kontrolünü ele geçirmeyi içerir ve bu sizin için de geçerlidir. Tüm dikkatinizi talep edecekler ve kamplarına katılmanız gerektiğine sizi ikna etmeye çalışacaklar. Sizden daha iyi bildiklerini düşünme biçimlerine göre. haklılar; yanılıyorsun. Ve dediklerini yapman gerekiyor. Bu tür toksik kişi, alanınızı istila etmekten hiçbir şey düşünmez ve sizi yakın olduğunuz diğerlerinden ayırmaya çalışabilir.

İlişkiler karmaşıktır ve önceki etkileşimlerden bir şeyler öğrenene kadar toksik insanlarla baş etmek kolay olmayabilir. Birçok ilişkinin, özellikle de ailevi ilişkilerin daha zor olduğunu anlıyorum çünkü kapıyı kapatıp veda etmek o kadar kolay değil. Ancak sonuç şu ki, başka biriyle olan ilişkinin sonucu olarak kendiniz hakkında kötü hissediyorsanız, oturup konuyu değerlendirmenin zamanı gelmiştir. Değişmeleri olası olmayabilir, ancak siz yapabilirsiniz. Artıları (varsa) ve eksileri tartın, bu kişiyle zamanınızı sınırlamaya veya ilişkiyi bitirmeye karar verin ve arkanıza bakmayın.

Kaynak

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: